İhtiyaç kredisi çekerken nelere dikkat edilir?

1- İhtiyaç kredisi çekerken nelere dikkat edilir?

Hayat şartları gittikçe zorlaşıyor. Evlenmek, okumak, ev sahibi olmak, eşyaları yenilemek gibi tüm ihtiyaçlarda bankaların kapısını çalıyoruz. Kredi çekmek artık bir yaşam biçimi haline geldi. Kredi çekmeyen bankaya yolu düşmeyen yoktur. İhtiyaç kredisi çekerken dikkatli olmak gerekir. Bu konuda uzmanlar kredi çekenlere şu tavsiyelerde bulunmaktadır:

1- İHTİYACINIZ KADAR ÇEKİN: İhtiyacınızdan fazlasını çekmeyin. Çünkü aldığınız kredinin bir faiz oranı var. İhtiyacınız 10 bin iken siz 15 bin çektiğinizde fazladan çektiğiniz 5000 lira için de faiz ödeyerek daha çok borçlanmış olursunuz.

2- VADEYİ KISA TUTMAYA ÇALIŞIN: 10 bin liraya ihtiyacınız varsa 1 yılda 1100 lira 2 yılda 2300 lira 3 yılda 3900 lira 4 yılda 5250 lira faiz ödersiniz. Bütçenizi iyi ayarlayıp vadeyi mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışın. İhtiyaç miktarı kadar kredi çekip mümkün olduğunca az borçlanın.

3- BANKANIZDAN ÇEKİN: Maaş aldığınız banka size özel faiz uygulayabilir. Evrak ve belge toplamanıza gerek yoktur. Taksitler maaştan otomatik kesilir. Geri ödemeyi kolay yaparsınız. Diğer şekil her ay düzenli olarak kredi çektiğiniz hesaba para yatırmanız gerekir. 48 ay vadeli kredi çektiğinizi düşünürsek 48 ay boyunca o banka hesabını aktif tutup para yatırmanız gerekir.

4- FAİZ ORANLARINI TAKİP EDİN: Bankalar farklı faiz oranı ile kredi verir. Maaşlı müşterisi olduğunuz bankanın faiz oranı yüksekse sırf maaşı ordan alıyorsunuz diye o bankadan kredi çekmek akıl karı bir iş değildir. Faiz oranı düşük olan bankaları tercih edin.

5- MASRAFLARA DİKKAT EDİN: Kredi çekeceğiniz banka sizden dosya masrafı, sigorta ve işletim hizmeti gibi masraflar çıkartabilir. Kredi çekerken mutlaka masraflara dikkat edin. 10 bin lira kredi için kimi banka 200 lira dosya masrafı alırken bir başka banka 500 lira talep eder.

Krediler
Krediler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir